Jautājums dārgi maksā


Žurnāls «Секрет Фирмы» Nr. 12 (304) no 10.12.2010 (Raksts tulkots no krievu valodas)


Kouči – tie ir padomdevēji, tikai otrādi. Viņi konsultē augstākā līmeņa menedžerus, taču naudu saņem par jautājumiem, nevis par atbildēm. „Firmas noslēpums” un kompānija „Ampluā” („Секрет фирмы,” „Амплуа”) ir veikuši pētījumu un parāda Krievijas desmit labākos biznesa koučus.


Teksts: Dmitrijs Ļisicins

Foto: Jevģēnijs Dudins, Коммерсантъ, izņemot Aleksandra Savkina foto – Timurs Torgunovs.


Šie cilvēki nenes nekādu atbildību par sava darba rezultātiem. Viņi ļoti reti iejaucās to cilvēku darbā, kuriem palīdz. Dažreiz tie rada tiešus kaitējumus kompānijām – mēdz būt tā, ka pēc darba ar viņiem labākie menedžeri pēkšņi pieņem lēmumu nomainīt darba devēju. Pie tam biznesa kouči nopelna labu nadu: viņu vidējais honorārs pēdējā gada laikā ir palielinājies par 10% un tagad ir aptuveni $500 stundā (izņēmuma gadījumos līdz $3000).
Ar ko tad viņi nodarbojas? To dažkārt nezina pat paši pasūtītāji. „Daudzi klienti nesaprot mūsu profesijas būtību, - saka koučs Aleksandrs Savkins. – Viņu sapratnē nav nekādas atšķirības starp koučingu un „drjučingu” („дрючингом”).
Patiesībā atšķirība ir. Biznesa koučs – tas ir konsultants, kas palīdz menedžerim mērķu sasniegšanā (profesionālā valodā aizbilstamo sauc par „kouči”). Koučs var izmantot savā darbā jebkuras iedarbības metodes, lai tikai aizbilstamais sasniegtu savu mērķi pats. Starp šajā tirgū strādājošajiem speciālistiem izceļās tā sauktie psihologi, kuri uzskata, ka viņu darbības jēga – izmainīt aizbilstamā dziļos uzvedības uzstādījumus. Un ir „tehnologi”, kas uzskata, ka vajag iedarboties uz tā rakstura racionālo pusi. „Eksistē vairāki profesijas veidoli: koučs var būt dakteris, aukle, sparinga partneris, mentors-darbaudzinātājs un pat dārgs „sarunu biedrs pēc izsaukuma,”” – uzskata biznesa skolas ESMT profesors Konstantīns Korotovs. „No vienas puses, koučs – tas ir personīgais auditors, kas pārbauda, cik efektīvi cilvēks iet uz priekšu, - saka kompānijas „Ampluā” vadītāja partnere, Jūlija Užakina. – No otras – „digger” (zeltrači), kas mudina aizbilstamo meklēt slēptās rezerves savu uzdevumu risināšanai.”
Nevajag brīnīties par koučinga pieprasījumu krīzes laikā: jo tuvāk menedžeri ir savai profesionālo un personīgo mērķu izpildei, jo labāk iet viņu darba devējiem. Tieši tāpēc lielāko daļu ienākumu – kā Krievijā, tā arī visā pasaulē – kouči saņem no korporatīvajiem pasūtītājiem. Tomēr, vēršoties pie biznesa kouča pēc palīdzības, kompānija riskē nopirkt „kaķi maisā”: dēļ lielās popularitātes tāda veida pakalpojumus ir sākuši sniegt visi, kam nav slinkums. „Kouča vietā Jums var patrāpīties treneris, kurš ir „saodis,” ka uz koučingu ir pieprasījums un ir izlabojis savu vizītkarti,” – saka Jūlija Užakina.
Kompānija „Ampluā” un „Firmas noslēpums” nolēma noņemt šī noslēpuma priekškaru un noskaidrot, kas viņi ir – labākie Krievijas biznesa kouči. Mēs ieviesām kandidātiem stingru cenzu: izskatījām tikai tos, kuri ir saņēmuši speciālo izglītību koučinga jomā, kuriem ir savs privātais supervizors (tas ir personīgais koučs) un praktizē krievu valodā. Labākos mēs izvēlējāmies, ņemot vērā divus rādītājus. Pirmkārt, izskaitījām, cik stundas koučs ir strādājis ar klientiem pēdējā gada laikā – tas liecina par viņa pieredzi un pieprasījumu tirgū. Otrkārt, izskaitļojām pozitīvo un negatīvo atsauksmju par kouču attiecību – šis skaitlis, mūsuprāt, liecina par konsultanta darba kvalitāti. Tādā veidā labākajiem praktiķiem lielā darba pieredze saskan ar labām klientu atsauksmēm.
Sarakstā neiekļuva pazīstami treneri, kuriem koučings skaitās kā neprofila pakalpojums, kā arī dažas ar PR pasākumiem izreklamētas personas, piemēram, bestselleru autori, kas raksta par koučingu: viņi nevarēja uzrādīt datus par klientiem.
Un tā, piedāvājam desmit speciālistus – Krievijas koučinga zvaigznes (mūsu sarakstā tie ir izvietoti brīvā kārtībā).


Pereverzeva Irina

Vecums: 56 gadi
Stāžs profesijā: 8 gadi
Vidējā maksa par darba stundu: $300-400
"Ar koučingu sāk nodarboties divu kategoriju cilvēki, - saka ESMT profesors Konstantīns Korotovs – Tie ir vai nu augstākā līmeņa menedžeri, kuri vēlās atrisināt savas problēmas, vai arī psihologi, kuri ir noguruši strādāt ar slimiem cilvēkiem.”
Organizāciju attīstības kompānijas Human Factors departamenta direktore Irina Pereverzeva – koučs – psihologs. Viņa pabeidza Maskavas Valsts Universitātes psiholoģijas fakultāti, aizstāvēja disertāciju psiholoģijā un ilgu laiku strādāja savā specialitātē. Uz jautājumu par to, kurš ne pie kādiem apstākļiem nevar kļūt par viņas klientu, Irina lakoniski atbild: „Psihiski slims cilvēks.” Par biznesa kouča galveno uzdevumu viņa uzskata nevis vienkārši palīdzēt cilvēkam sasniegt mēŗki, bet arī viņam vajadzīgās uzvedības izveidošanu.

Vajadzīgā uzvedība tiek sasniegta ar daudzām metodikām, bet visbiežāk Irina izmanto tā saucamos lomu prototipus, tas ir aizbilstamā problēmas ierakstīšana tādā vai citādā sižetā. „Sieviete-vadītāja, kuru ieskauj vīriešu kolektīvs, man saka, ka jūtās kā Sarkangalvīte, kura nes pīrādziņus caur briesmīgu mežu pilnu ar vilkiem, - Pereverzeva min kā piemēru. – Es jautāju, vai mežs kļūs drošāks, ja kaut ko izmainītu sižetā, teiksim, pieaicināt komandā mednieku. Mēs tiekamies nākamajā sesijā, pārrunājam sižetu, un vilku kļūst mazāk.”

Jakovenko Gaļina

Vecums: 50 gadi

Stāžs profesijā: 11 gadi

Vidējā maksa par darba stundu: $600
Kompānijas „Treniņu butiks” („Тренинг-бутик”) organizāciju koučinga virziena vadītājai ir interesanta specializācija. Viņa velta īpašu uzmanību emocionālā intelekta attīstībai augstākā līmeņa vadītājiem.

Kā uzskata Gaļina, emocijas bieži vien nosaka darbinieka darbību rezultātu: vienā emocionālā stāvoklī viņš var atrisināt viņam uzstādīto uzdevumu, citā – nē. „Problēma ir tajā, ka mūsdienu lietišķajā pasaulē emocijas tiek noraidītas,” – saka biznesa koučs.

Attīstīt emocijas, kā uzskata Gaļina, vajag, mainot uzskatus. Pēc viņas viedokļa, cilvēka emocionālā pasaule – tā ir sarežģīta struktūra, kas ir saistīta ar pasaules uzskata bildi – uzskatu kompleksu par sevi un savu vietu pasaulē. „Ja notiekošais apkārt atbilst tam, cilvēks izjūt pozitīvas emocijas, ja nē – izjūt emocionālu diskomfortu,” – paskaidro koučs.

Nesen pie Gaļinas vērsās kompānijas vadītājs, kurš sūdzējās par jaunā augstākā līmeņa vadītāja iniciatīvas trūkumu. Sākot strādāt ar šo menedžeri, viņa noskaidroja, ka tas no sava bosa valdonīgās balss krita trauksmes stāvoklī. Pārliecinot aizbilstamo par to, ka kritika un agresija – tās ir dažādas lietas, Gaļina varēja nolīdzināt pretrunas starp vadītājiem un panākt no augstākā līmeņa menedžeriem iniciatīvas izpausmes.Savkins Aleksandrs

Vecums: 47 gadi

Stāžs profesijā: 16 gadi

Vidējā maksa par darba stundu: $300-500
"Enerģisks, dzīvs un seksuāls" — tā sevi attēlo Koučinga Institūta vadītājs Aleksandrs Savkins. Attiecībā uz pēdējo neko nevaram pateikt, bet par divām citām īpašībām viņam tiešām atteikt nevar. Savkins darbā – ir īsts viesulis.

Viņa profesionālais kredo: „Reāli ir viss, par ko Tu vari padomāt un, kas Tev ir svarīgi.” Tieši tāpēc viņš ir gatavs ķerties pie vissarežģītāko problēmu risināšanas. „Mana galvenā profesionālā kompetence – ir bezbailīgums, - saka Aleksandrs. – Es nebaidos nomirt uzdevuma izpildes dēļ.” Tie nav tukši vārdi: savā darbā Savkinam regulāri nākas ar daudz ko riskēt.

Reiz viņš noslēdza derības ar savu pasūtītāju – Mirax Group prezidentu Sergeju Polonski (viņa kompānijai lietas gāja uz augšu). Polonskis gribēja atlaist pārdošanas direktori, kura neparādīja vajadzīgo rezultātu, bet Savkins piedāvāja savus pakalpojumus kā šī menedžera koučēšanu. „Ja viņa pēc mēneša, strādājot ar Tevi, nespēs nopelnīt $1.5 miljonus kompānijai, es izstāstīšu visiem, ka Tu esi slikts konsultants, bet Tu stāsies viņas vietā ar minimālo algu, - piedāvāja Polonskis. – Der?” „Der!” – atbildēja Savkins un ķērās pie uzdevuma risināšanas.

Izrādījās, ka tā paveikšanai bija vajadzīgs ne tikai individuālais, bet vēl arī grupu koučings. Lai pārdošanas direktore varētu sasniegt vajadzīgo rezultātu, bija vajadzīgs uzlabot viņas sadarbību ar viņas padotajiem. „Lai sasniegtu sinerģijas efektu, es strādāju ne tikai ar viņu, bet arī individuāli ar galvenajiem pārdevējiem,” – saka Savkins. Biznesa kouča pūles deva savus augļus: pēc mēneša pārdošanas nodaļa atnesa kompānijai $1.7 miljonus. „Nomirt” nenācās.Bremona Valerī

Vecums: 48 gadi

Stāžs profesijā: 4 года

Vidējā maksa par darba stundu: $500
Kompānijas Do It Evolution ārējais vadītājs partneris Valerī Bremona nemaz nav līdzīga bungām. Taču Krievijā praktizējošā francūziete nez kāpēc jūt iekšēju līdzību ar šo mūzikas instrumentu.

"Lai radītu skaņu, bungām ir jābūt tukšām. Lai aizbilstamais gūtu rezultātus, koučam nevajag klientam uzspiest sevi,” – paskaidro Bremona. Pēc viņas domām, koučinga māksla slēpjas tajā, lai uzdotu jautājumus aizbilstamajam. Tā var novest „kouči” līdz afekta stāvoklim, bet Valerī ir nepiekāpīga: ja cilvēks nevar pats atbildēt uz savu jautājumu, konsultants viņam nepalīdzēs. Tas nozīmē, ka cilvēkam vai nu nav mērķa, vai vēlēšanās to sasniegt.

Ceļš uz profesiju Valerī arī sākās ar jautājumu. Kad viņa bija viceprezidente lielas franču korporācijas apvienošanas un pievienošanas jautājumos, viņa izgāja koučinga kursu un atklāja, ka viņai patīk nodarboties ar cilvēku attīstību, nevis ar kompāniju pirkšanu. Viņa sev pajautāja: „Kam es vēlos sevi veltīt – koučingam vai M&A?” Izvēloties koučingu un saņemot vajadzīgos sertifikātus, Valerī aizdomājās par jautājumu: „Kā gūt panākumus jaunajā profesijā?” Atbilde bija negaidīta: „Vajag pārvākties uz Krieviju!” Mūsu valsts bija „neuzarts lauks” koučingam, un Valerī bija visas iespējas tajā nostiprināties: 1980-ajos viņa pabeidza Ļeņingradas Valsts universitātes filozofijas fakultāti un lieliski pārzināja krievu valodu. Bremona atlidoja uz Maskavu un sāka piedāvāt savus pakalpojumus kompānijām. "Es gribēju ne tikai izveidot karjeru, bet arī pacelt Krievijas koučingu citā līmenī,” – viņa saka.

Viss salikās viegli – jau pirmajos mēnešos viņai izdevās atrast klientus. Par vēlmi pacelt Krievijas koučingu jaunā virsotnē viņa arī neaizmirsa. Valerī plāno to izdarīt izmantojot „savstarpējās palīdzības” lomu spēli, kurā darbinieki paši uzņemsies kouču lomu. Atklāt noteikumus viņa atteicās, tomēr lielāko spēles laiku dalībnieki uzdos viens otram jautājumus.


Samoļjanovs Oļegs

Vecums: 44 gadi

Stāžs profesijā: 8 gadi

Vidējā maksa par darba stundu: $700-1400
„Stratēģiskās domāšanas spēja, pastāvība, strukturētība, introvertums,” – tas nemaz nav auditora prasību apraksts. Tādu pats sevi redz Oļegs Samoļjanovs.

Esot par kompānijas Exect Partners Group virziena vadītāju, viņš uzskata, ka šīs īpašības ir ļoti svarīgas viņa darbā: koučam, pirmkārt, ir vajadzīgas analītiskas spējas. „Koučings – tā ir dzīves uzdevumu risināšanas tehnoloģija, kas ir vērsta uz to, lai aizbilstamais sasniegtu labāku nākotni,” – paskaidro Samoļjanovs.

Šo uzdevumu Oļegs risina ar dažādu tehnoloģiju palīdzību. Lai strukturētu darbu, viņš izmanto konslatinga programmas Coach2 un CoachCertified. Metožu izvēli nosaka arī īpatnības uzdevumiem, pie kuriem darbojas Samoļjanovs. Par viņa aizbilstamajiem kļūst lielo korporāciju otrā ešelona augstākā līmeņa vadītāji. „Ar viņiem var sasniegt konkrētu rezultātu uz noteiktu termiņu, - saka koučs. – Atšķirībā no pirmo personu sarežģījumiem, viņu grūtības visbiežāk ir saistītas ar kompānijas īpatnībām.” Nesen Oļegs palīdzēja vienam menedžerim pielāgoties jaunā vietā. Vadītājs atnāca no organizācijas, kurā bija cita kultūra. Vieni darbinieki viņu pieņēma „uz urā,” citi – „uz nažiem.” Samoļjanovs palīdzēja viņam izstrādāt neitrālu vadības stilu, lai izdabātu kritiķus un nezaudētu piekritēju uzticību.Vobļikova Jeļena

Vecums: 37 gadi

Stāžs profesijā: 9 gadi

Vidējā maksa par darba stundu: $500
Jeļena Vobļikova – „ātrais” koučs. Vidēji viņas projekts sastāv no sešām tikšanās reizēm ar klientu (citiem – aptuveni desmit). Tāds ātrums – ir sekas Jeļenas īpašam uzskatam par koučinga metodēm.

Viņa uzskata, ka konsultants darba gaitā var provocēt klientu uz patstāvīgu risinājumu meklēšanu savām problēmām. „Koučings – tā ir savstarpējā mijiedarbība starp diviem cilvēkiem, kuras gaitā viens cilvēks rada citam apstākļus attīstībai, - skaidro Vobļikova. – Dažkārt, lai to izdarītu, nākas nostādīt aizbilstamo neērtā stāvoklī.”

Tāda taktika ļauj paātrināt procesu. Piemēram, kādas sesijas laikā klients sāka gausties Jeļenai par to, ka padotie neizpilda uzdevumus, kurus viņš viņiem uzstāda, un jautāja konsultantam: „Kur ir problēma? Kā Jūsu koučings var veicināt tās atrisināšanu?” Vobļikova atbildēja ar aukstu klusēšanu, it kā sarunu biedra nemaz nebūtu. Viņš vēlreiz uzdeva savu jautājumu, taču viņas reakcija bija tāda pati. „Šķiet, es saprotu, kas ir koučings, - teica vadītājs pēc pāris minūšu pārdomām. – Jūs gribat, lai es pats noformulēju savas problēmas būtību?” Galu galā menedžeris nonāca pie secinājuma, ka iemesls ir viņā pašā: viņš bija pilnīgi pārliecināts, ka padotie saprot viņa uzdevumu jēgu, kaut gan patiesībā tā nebija.


Pavļičenko Jeļena

Vecums: 48 gadi

Stāžs profesijā: 11 gadi

Vidējā darba stundas maksa: $500
"Koučs – tas ir vai nu sporta treneris, kurš aizvelk klientu uz panākumiem, vai arī autobuss, kas pārved cilvēkus no vienas pieturas viņa dzīves ceļā uz citu, - uzskata Jeļena Pavļičenko. – Mana loma – otrā.”

Profesionālajā valodā tas, ar ko nodarbojas Pavļičenko, saucas „transformācijas koučings.” Lai būtu uzskatāmi, viņa piedāvā citu metaforu: „Kāpuram ir iespēja kļūt par taureni, bet katram augstākā līmeņa menedžerim ir noteikts potenciāls sevis mainīšanai.” Pavļičenko transformē klientu, kopīgo sesiju gaitā pārskaņojot viņa „mentālo karti” – pasaules uzskatu kompleksu par sevi un savu vietu pasaulē.

Tā kā „kouči” potenciāls uz izmaiņām ir ierobežots, Jeļena ir īpaši izvēlīga klientu izvēlē. Viņa neparaksta līgumu, nepakomunicējot ar aizbilstamo personīgi. „Ja neizjutīšu empātiju pret cilvēku, es nevarēšu pamodināt sevī vēlmi viņam palīdzēt,” – skaidro Pavļičenko. Izsaukt viņā šo vēlmi var, izpildot trīs noteikumus. Klientam pašam ir jāgrib mainīties. Viņa „kontroles lokusam” ir jābūt virzītam uz iekšējo pasauli (tas ir, savu problēmu cēloni aizbilstamajam ir jāmeklē sevī). „Un visbeidzot, es dodu priekšroku strādāt ar personībām, kuras atrodas augstā attīstības stadijā, - saka Jeļena Pavļičenko. – Man ir interesanti, lai kāpurs jau būtu kokonā.”Ferrero Anna

Vecums: 43 gadi

Stāžs profesijā: 11 gadi

Vidējā maksa par darba stundu: $150-350
Annas Ferrero zirdziņš – ir darbs ar kadru rezervi. „Izjūtu lielu gandarījumu, kad aizbilstamo paaugstina amatā,” – saka viņa. Rezervistus Anna attīsta ar neparastām metodēm.

Tā, viņa atzīstās, ka tic intuīcijas spēkam. „Es vienmēr cenšos nodibināt neverbālu kontaktu ar „kouči,” sajust, uz ko viņš ir spējīgs, un uz ko nav,” – viņa apgalvo. Aiz šīs, gandrīz mistiskās pieejas, slēpjas pragmatisks apsvērums. „Ieejot intuitīvajā saiknē ar aizbilstamo, es uz mirkli aizmirstu visu, ko par viņu zinu, - skaidro Anna. – Tādā veidā tieku vaļā no pirmā iespaida varas, kas palīdz novērtēt cilvēka potenciālu un daudz objektīvāk, konkrētāk iedziļināties situācijā.”

Metode dod labus rezultātus. Pavisam nesen viņai izdevās atrisināt HR-menedžeres problēmu, kas ļoti pretojās savai iecelšanai HR-direktores amatā. „Noskaņojusies” uz savu aizbilstamo, Anna sajuta, ka sievietei traucē viņas bailes. „No kā Jūs baidāties?” – pajautāja viņa kouči? Izrādījās, ka menedžere baidījās kļūt sliktāka par savu priekšteci. „Viņa domāja, ka jaunajam HR-direktoram visā ir jākopē vecais, - saka Ferrero. – Man izdevās viņu pārliecināt, ka katram menedžerim ir savas stiprās puses. Tagad viņa veiksmīgi strādā.”


Kuzņecova Alla

Vecums: 47 gadi

Stāžs profesijā: 6 gadi

Vidējais čeks: $300-500
Kompānijas 3 Way Coaching vadītājs partneris Alla Kuzņecova – sociālās grupas, kuru sauc par „globālajiem krieviem”, pārstāve. Viņa spēja gūt panākumus kā Amerikā, tā arī Krievijā.

Galvenā ietekme uz Kuzņecovas karjeru vienmēr ir bijusi izglītībai, kuru viņa saņēma. 1990.gadā bijusī angļu valodas skolotāja aizbrauca uz ASV. Iegūstot grādu menedžmenta jomā Kolumbijas Universitātē, 1997.gadā viņa kļuva par vadītāju Cilvēka genoma centrā šajā universitātē. Bez pamatiem bioloģijā, viņa izveidoja komandu ar vairāk kā 60 augstas klases zinātniekiem. 2003.gadā Kuzņecova atstāja centru. Izejot praktisko koučinga kursu Kolumbijas Universitātē, Alla nolēma nomainīt profesiju. Lai tas notiktu, nācās atgriezties Krievijā. „Koučings – tā ir savstarpēja mijiedarbība starp konsultantu un „kouči,” – saka Kuzņecova. – Citas kultūras cilvēkam gūt amerikāņu aizbilstamā uzticēšanos ir ļoti grūti, bet strādāt ar krievu imigrantiem man bija neinteresanti: pamazs tirgus.”
Krievijas tirgus iekarošanu Alla sāka 2004.gadā, un tas viņai izdevās viegli. Tagad viņu uzskata par vienu no labākajiem speciālistiem karjeras attīstībā. Nesen viņa ķērās pie jauna virziena, kas izrādījās pieprasīts menedžeriem ekspatiem (expatriate – no angļu val. ekspatriētie) – ar starpkultūru koučingu.


Popova Irina

Vecums: 35 gadi

Stāžs profesijā: 10 gadi

Vidējā maksa par darba stundu: $100-300
Kompānijas Action Space Training Group vadītājam partnerim Irinai Popovai klienti nāk ar diviem jautājumiem: „Kāpēc es dzīvoju?” un „Ko man darīt?.” Tas ir loģiski: Irina specializējas mērķu uzstādīšanā.

Viņai pašai ceļš uz profesiju sākās ar krīzi mērķu uzstādīšanā. Popovai piederēja neliela kompānija, kas piedāvāja poligrāfijas pakalpojumus. Bizness nonāca augstākajā attīstības punktā un sāka nest peļņu bez īpašnieces darbīgas iejaukšanās. Lai saprastu, ar ko nodarboties tālāk, Irinai bija jāatbild uz jautājumu, kāds ir viņas dzīves mērķis.

Atbilde, kuru viņa atrada, šķiet naiva: „Es gribu padarīt šo pasauli nedaudz labāku.” Bet tā ne tikai deva ierosmi tam, lai nodarbotos ar koučingu, bet arī ietekmēja metožu izvēli. Aizbilstamajam, kurš apjucis mērķu izvēlē, Irina uzdod trīs jautājumus: „Kāda ir pasaule šodien, un kas būs ar pasauli tuvākajā nākotnē? Kas svarīgi ir pasaulei tagad, un kas būs svarīgi pēc kāda laika? Ar ko Jums patīk nodarboties?” Tādējādi viņa cenšas nošaut divus zaķus: atrast apkārtējās pasaules pieprasītu nodarbošanos, kura vienlaicīgi patiktu arī klientam. Ieguvums ir gan klientam, gan pasaulei.