❓Kas un kāds ir KOUČINGS?
Strādājot biznesa vidē, bieži vien saskaros ar šo jautājumu un neskaidrību par atbildēm.
Dalos šobrīd ar savu viedokli caur uzkrāto pieredzi gan dažādas skolā mācoties, gan
no prakses.
Ir divi koučinga novirzieni – Attīstošais koučings un Direktīvais koučings.
Koučinga un kouča pirmsākumi ir cēlušies no ASV un angļu valodas, un tiešā tulkojumā nozīmē “treneris”. Pamatlicējs bija Timothy Gallwey, kurš kā sporta treneris saprata, ka nepietiek tikai ar fiziskā ķermeņa trenēšanu, ka ļoti svarīgi ir arī sportista prāta treniņš – speciāls psiholoģisks treniņš sportistiem, lai sasniegtu izcilus rezultātus (golfā, tenisā).
“Tas pretinieks, kas mīt pašā, ir bīstamāks nekā pretinieks tīkla otrā pusē” Timothy Gallwey
Par koučinga pamatlicēju tiek uzskatīts Džons Vitmors.
Šobrīd koučings ir kļuvis populārs pakalpojums gan individuāli gan komandām it īpaši ASV, Kanāda un Eiropa, arī Latvijā to sāk izmanot ar vien vairāk.
Kā jau visam, kas sākt kļūt populārs un pieprasīts, sāk parādīties arvien plašāks piedāvājums. Un mulsina tas, ka šis piedāvājums ir tik dažāds. Vēl jo vairāk tāpēc, ka kouča profesija nav skaidri definēta ne tikai Latvijā, bet Pasaulē kopumā.
Tāpēc vēlos padalīties ar savu redzējumu.
Ir divi koučinga novirzieni – Attīstošais koučings un Direktīvais koučings.
Abi šie novirzieni ir vērtīgi, taču piemēroti dažādiem cilvēku pieprasījumiem, dažādām situācijām un cilvēku vajadzībām.
Abi šie novirzieni ir par izmaiņām cilvēkā, abos tiek izmantoti jautājumi, novērojumi un refleksija kā kouča pamatpieejas, taču …
Direktīvais koučings ir vairāk par cilvēku iedvesmošanu, ieteikumu un padomu došanu, dažādu instrumentu un pieeju izmantošanu. Direktīvajā pieejā koučs izmanto sevi kā piemēru un bieži vien caur savu pieredzi un pasaules redzējumu piedāvā cilvēkam attīstīties noteiktā virzienā. Šim koučinga novirzienam nav man zināma regulējoša mehānisma.
Attīstošais koučings ir pilnīgi brīvs no padomiem un ieteikumiem, šeit cilvēks strādā tikai pats ar sevi un koučs ir kā pavadonis cilvēka izvēlētajā ceļā. Attīstošais koučinga virziens ir par cilvēka attīstību un izaugsmi kā personībai.
Ja mēs runājam par ICF (Starptautiskās koučinga federācijas) koučingu, tad tas ir Attīstošais koučings. Šis ir stingri regulēts koučinga novirziens, jo ICF kouči apmācās akreditētās skolās, iegūst tālāku sertifikāciju pamatojotie uz ICF Kouču Ētiku un ICF Kouču 8 kompetencēm.
Ilze Rūsiņa – ICF PCC koučs / supervīzors / mentors / biznesa trenere